Sestavljena družina pomeni, da jo poleg zakoncev tvorijo tudi otroci iz prejšnjega zakona ali zveze. Pri njih je treba veliko prilagajanja, vlaganja energije in časa v povezovanje med člani. To se ne zgodi čez noč, ampak si vsi morate dati priložnost za ustvarjanje krepkih vezi, postavljanje novih trdnih odnosov in če se boste vsi trudili, se boste odlično razumeli in boste uživali v novi družini prav vsi.
Neakteri otroci se bodo lahko upirali spremembam, vi pa boste kot starši v novi družini zaskrbljeni, ker ni vse tako, kot ste si zamislili in ker ni tako, kot ste bili navajeni prej. Čeprav je videti na začetku vse težko in si sploh ne predstavljate, da boste kdaj v prihodnosti sploh odlično komunicirali med sabo, morate verjeti v to in se za to potruditi. Vi ste kot starši odgovorni za to in na vas je, da vodite družino in postavite temelje za dobre in iskrene odnose. V izogib vsem frustracijam, razočaranjem in zmedenosti, je prav, da cenite to, da ste si različni, da so otroci različno stari, da imajo različne značaje in da jim date možnost, da se vsi lahko izrazijo.
Nasveti, kako vam bo uspelo:
- trden zakon: s partnerjem morate vzpostaviti trden zakon, vidva morata biti povezana, vidva se morata prilagoditi drug drugemu in skupaj rasti kot starši otrokom iz obeh prejšnjih zvez oz. zakonov;
- prijazno komuniciranje: ne ignorirajte drug drugega, ne ranite drug drugega namerno, pogovarjajte se vsak dan prijazno drug do drugega;
- spoštovanje: otroci morajo spoštovati mačeho in očima, ne glede na starost, skratka da se vsi zavedate, da ste zdaj vsi člani ene družine;
- razumevanje za različne razvojne faze: otroci so različno stari in glede na to usvajajo postopoma različne veščine, vsi družinski člani morajo razumeti te razlike in jih spoštovati;
- čas: po nekaj letih kot sestavljena družina boste okrepili vezi, zrasli skupaj na vseh možnih področjih, postali drug drugemu v največjo oporo in uživali v tem, da preživljate prosti čas skupaj.
Postopne spremembe
Veliko lahko pripomorete k temu, da bodo vsi zadovoljni v sestavljeni družini, da otrokom ne vsiljujete sprememb na hitro. Dajte jim čas, da se navadijo na nove družinske člane, na drugačno okolje, na očima ali mačeho. Tudi od sebe ne pričakujte, da se boste takoj zaljubili v pastorko ali pastorka čez noč. Spoznajte jih, družite se z njimi in nato bo vaša ljubezen do nega ali nje rastla. Preden se poročite in začnete živeti skupaj, se s partnerjem dogovorita, kako bosta vzgajala otroke, uskladita se na čim več področjih, ker vama bo potem lažje v vsakodnevni komunikaciji z otroki. Ne dovolite otroku, da vam v jezi postavi ultimat, ali jaz ali on, dajte mu vedeti, da sta sedaj oba v vašem življenju in vam veliko pomenita. Vztrajajte pri tem, da morajo vsi drug drugega spoštovati. Prav tako ne pričakujte, da bo vaš otrok takoj vzljubil vašega novega partnerja, zato je treba vložiti veliko energije, časa, ljubezni, in pozornosti.
Česa si želijo otroci v razširjeni družini?
Varnost: Otroci si želijo, da se lahko na svoje in krušne starše zanesejo. Ločitev jih je prizadela in preverjajo, komu lahko zaupajo, zato mogoče sprva ne bodo dali priložnost krušni mami ali očetu.
Ljubezen: Otroci so željni pozornosti in ljubezni, vendar mora priti postopoma.
Cenite jih: Otroci v razširjeni družini pogosto dobijo očutek, da so nevidni, ko se sprejemajo kakšne odločitve. Priznajte jim določeno mesto, vlogo v družini, ko je čas za to.
Slišani in čustveno povezani: Če boste ustvarili iskreno okolje, v katerem vam bodo lahko povedali vse, brez da bi jih obsojali, jim pomagalo pri tem, da bodo dobili občutek, da so slišani in čustveno povezani z mačeho ali očimom. Pokažite jim, da ste zmožni gledati na zadevo tudi z njihove perspektive.
Meje in pravila: Otroci lahko mislijo, da ne potrebujejo omejitev, ampak njihovo pomanjkanje jim da vedeti, da niso vredni časa krušnih staršev, njihove pozornosti. Kot mačeha ali očim ne smete takoj obuti čevljev vršitelja ukazov, ampak le kot pomočnik partnerju pri postavljanju pravil.
Vsak otrok je drugačen in sam vam bo pokazal, s kakšnim tempom želi, da se spoznavate. Nekateri so malce bolj odprti in pripravljeni sodelovati, drugi so sramežljivi in introvertirani, pri slednjih boste morali upočasniti in jim dati več časa, da vas spoznajo. Sčasoma, če boste potrpežljivi in pokazali zanimanje za njih, se bodo omehčali.
Za povezovanje ustvarite družinske obrede, tako boste lažje vzpostavili odnos s pastorko ali pastorkom in boste funkcionirali kot celotna družina. Načrtujte vnaprej družinske dogodke, mogoče čez vikend kakšen izlet, igranje družabnih iger ali prav poseben način praznovanja rojstnega dneva. Družite se ob obrokih, takrat so idelane priložnosti za pogovore, povezovanje z lastnimi otroki kot tudi pastorki, obenem pa spodbujanje zdravih prehranjevalnih navad vseh družinskih članov.
Prilagajanje razširjeni družini
Otroci različnih starosti in spola se drugače prilagajo razširjeni družini. Vedeti morate, da so tako fizične kot čustvene potrebe dvoletnice drugačne kot pri 13-letnem dečku, a vseeno ne glede na spol ali starost, si boste pri njih morali zaupanje prislužiti. Otroci stari do 10 let se lahko prilagodijo lažje, hitreje sprejmejo v svoje življenje novo odraslo osebo, se borijo za starševsko ljubezen in imajo več potreb, ki jih je treba zadovoljiti. Otroci stari od deset do 14 let se bodo najtežje prilagodili razširjeni družini, rabili bodo več časa, da se povežejo, preden sprejmejo avtoriteto nove osebe. Svojih čustev ne bodo nosili na pladnju, vseeno pa bodo še občutljivejši v primerjavi z mlajšimi otroki, kadar bodo začutili potrebo po ljubezni, podpori, disciplini in pozornosti. Otroci, starejši od 15 let in več, se bodo manj vključevali v življenje sestavljene družine, saj se v tem obdobju osredotočajo na izoblikovanje lastne identitete. V svojem izražanju vam morda ne bodo naklonjeni ali odprti, a še vedno si želijo biti pomembni, ljubljeni in na varnem. Tako pastorke kot pastorki so bolj naklonjeni verbalni pohvali kot pa fizični bližini, ki zajema poljube in objeme. Dekleta težje sprejmejo naklonjenost očima, medtem ko fantje hitreje sprejmejo mačeho kot dekleta.
Izzivi
Ko se dve družini združita, lahko pride do razlik v načinu vzgoje in na splošno življenja in prav takšni izzivi, s katerimi se morajo soočiti otroci, jim lahko povzročijo frustracije. Zato je zelo pomembno, da se vi in partner pogovorite o pravilih, dolžnostih, disciplini otrok in jim pokažete, da sta si pri tem enotna in usklajena ter da bosta vse otroke obravnavala pravično. Kot drugi izziv se postavlja starost, in sicer če otroci rojstni dan praznujejo zelo blizu in ni velike starostne razlike med njimi in pastorki, v primerjavi z biološkimi brati in sestrami. Velik izziv lahko predstavlja tudi neizkušenost – mogoče eden izmed partnerjev še ni postal oče ali mama in zato nima izkušenj z različnimi fazami razvoja pri otroku. Seveda lahko pride tudi do velikih sprememb v odnosih, še posebej, če imata oba partnerja otroke in le-ti se bodo kar naenkrat znašli v dveh vlogah, v lastni in drugi družini. V svoji recimo bo najstarejši, v drugi pa najmlajši. V mešani družini se tako lahko zgodi, da otrok zgubi status, da je edina hčerka ali sin v družini. Lahko imajo tudi težave s sprejemanjem novega partnerja, še posebej, če so bili navajeni živeti v enostarševski družini ali gojijo upanje, da bodo njihovi starši spet skupaj. Usklajevanje vseh zahtev in potreb bo za otroke izziv, mogoče jim ne bo všeč, da bo v dogovarjanje vkljuečen tudi njihov nov oče ali mama. Nekateri težko sprejmejo, da se družinska tradicija spreminja in da bodo mogoče sedaj preživljali počitnice drugače. Zelo hitro lahko zamerijo, če so prisiljeni v rutino nekoga drugega, zato je dobro, da poskusite najti nekaj skupnega in ustvarite skupno družinsko tradicijo. Starši se lahko prav tako počutijo negotovo, če se začnejo primerjati z biolškimi starši in se spraševati, kako so videti v pastorkinih ali pastorkovih očeh.
Kako okrepiti odnose v razširjeni družini
Ključnega pomena je to, da vzpostavite zaupanje in bodite pripravljeni, da se bodo otroci sprva upirali vašim prizadevanjem po spoznavanju. To je posvem normalno, saj bodo zdaj svojo mamo ali očeta morali deliti z nekom drugim. Ne smejo vam priti do živega z negativnim stališčem, vi delajte na tem, kako vam bodo zaupali. Določite vloge, ki jo bo imel vsakdo izmed staršev pri vzgoji otrok in spremembah pri gospodinjskih opravilih. Naj bo na začetku mačeha ali očim bolj kot prijatelj kot tisti, ki 'disciplinira', dokler ne vzpostavi trdne vezi z otrokom. Določite družinska pravila in jih tudi zapišite ter obesite na vidno mesto. Naj otroci razumejo, kakšna pravila veljajo v drugem domu in pri njihovem upoštevanju bodite dosledni. Pomembno je, da so v vse vključeni tako biološki kot tudi krušni starši. Obvezno jim dajte vedeti, kako jih imate radi, kljub temu, da sta se z njihovo mamo ali očetom razšla. Povejte jim, da vaš novi partner ali partnerica ne bo njihov nov oče ali mama, ampak oseba, ki jih bo imela rada in jih podpirala. Jasno in odkrito komunicirajte ter sprejmite dejstvo, da je lahko zaupanje v razširjeni družini na več ravneh. Ne gojite zamer drug do drugega in poskušajte za konflikte poiskati pozitivne rešitve. Doma vzpostavite spoštljivo, mirno in toplo atmosfero. Zagotovite si čim več priložnosti za pogovarjanje, zato veliko aktivnosti počnite skupaj (lahko so to razne igre, športne dejavnosti, izleti ...).
Negujta vajin odnos
V razširjeni družini so starši pogosto osredotočeni le na otroke in vmes pozabijo na partnersko zvezo, toda močnejša bo vez med vama, boljše bo to tudi za otroke. Bodite jim vzgled, če bosta vidva drug drugega spoštovala in se imela rada, se bodo otroci počutili varneje in bodo ponotranjili takšne vrednote. Zato določita, kdaj imata čas samo zase, ne opustita zmenkov, ne razpravljajta in se ne prepirajta pred otroki, saj lahko pridejo v skušnjavo stopiti med vaju in posredovati.
Avtor: N.K.
Vir: Prirejeno po Blendid Family and Step-Parenting Tips
Photo by August de Richelieu from Pexels